Historie


V roce 1947 se Horní Staré Město sloučilo s Trutnovem a na krátkou dobu se kapela rozpadla. V té době již v Trutnově působila dechová hudba železničářů, velká dechová hudba pod vedením pana Ludvíka Merty a mimo to vznikl v Trutnově i populární velký taneční orchestr Antonína Vošického. Na podzim 1948 se zdejších muzikantů ujal houslista a vzácný člověk pan František Bartoň. Ten doplnil soubor o další hráče a sestavil univerzální orchestr asi o 30 hráčích. On sám se s otcovskou láskou věnoval výchově mladé generace a získal si obdiv hráčů i veřejnosti. Učinil dohodu se závodem Texlen a hudba vystupovala od té doby jako hudba Závodního klubu Texlen 01 v Horním Starém Městě. Tento soubor úzce spolupracoval s divadelním souborem a hrál jak před představením, tak o přestávkách a často se hrálo i na scéně v mnoha divadelních hrách. Soubor uskutečnil řadu celovečerních koncertů a estrádních vystoupení a repertoár byl tvořen z děl klasiků taneční tvorby, ale i vážné hudby.


Dalším odrazovým můstkem v činnosti dechovky byly Krkonošské výstavní trhy v roce 1966, kde byl poprvé přijat nový název dechovky jako KRAKONOŠKA. Ten se rychle vžil a kapela získávala řadu příznivců a vysoký kredit umělecké úrovně napříč výběru repertoáru různých žánrů. V roce 1967 pro nemoc odstoupil Bedřich Erben a nástupcem se stal mladý absolvent konzervatoře pan Václav Hátle. A ukázalo se, že řídit celou činnost souboru a dbát na uměleckou úroveň je pro jednoho člověka neúnosné. A tak v roce 1968 byl ustanoven výbor souboru, který měl řídit činnost po organizační stránce. Výbor měl 6 členů a byl doplňován podle potřeby o jednoho či dva hráče. Vedoucím souboru se stal pan učitel Josef Typlt. Bez činnosti výboru si dnes činnost Krakonošky nelze vůbec představit.


Pan Václav Hátle se do čela souboru vrátil v roce 1983 a definitivně odešel v roce 1987. Umělecká úroveň souboru byla stále na vysoké úrovni a počet koncertů doma i v zahraničí byl na hranici únosnosti amatérských hudebníků. V roce 1990 pan Sejkora opustil kapelnický post a dál se věnoval buď svému klarinetu nebo basu. Do čela kapely se postavil dlouholetý vedoucí Krakonošky pan Josef Typlt. Zástupcem dirigenta byl určen pan Josef Vlk, který se do Trutnova přistěhoval už v roce 1987 a hrál na klarinet, později na saxofon. Nutno vyzdvihnout organizační práci pana Milana Groha, který od roku 1975 po celých 25 let zajišťoval hlavní dění kolem kapely vč. jednání s pořadateli a zřizovatelem.
Soubor nově zajišťuje i účinkování na občanských obřadech – pietních akcích a pohřbech. Vedoucím této sekce se stává Josef Vlk. Pan kapelník Josef Typlt se začal zabývat změnami v nástrojovém obsazení a začal se jevit náznak odsunutí generačního problému – jako učitel v hudební škole přivedl do souboru řadu mladých hráčů se kterými systematicky pracoval. Aby se mohl zcela věnovat uměleckému směru kapely, opustil pan Typlt post vedoucího hudby a do čela kapely byl v roce 1991 zvolen pan Ing. Augustin Kraus. Ten také převzal i funkci organizačního pracovníka souboru po odstoupení pana Groha v r. 2000.


Za dobu působení pana Typlta v souboru jako hráče a jako vedoucího hudby se znalostí kolektivu a všech problémů souboru, kdy stál v čele hudby, získala Krakonoška popularitu a vešla ve známost nejen obyvatel města, ale celého kraje. Důkazem toho bylo účinkování souboru na několikrát opakovaných zájezdech hlavně do Německa. Tam při jednom koncertě ve městečku Obergurig při příležitosti otevření nového mostu a při večerní zábavě vyhledal kapelu místní občan pan Mutscher a pozval celou kapelu na vystoupení do Hamburgu. Tam Krakonoška účinkovala dvakrát – v r.1993 na Mezinárodním festivalu dechových hudeb za účasti 38 orchestrů z 11 evropských států pod taktovkou Josefa Typlta a podruhé v r. 1994 na koncertě v Centralparku. Zájezdy do zahraničí byly v té době velice častou náplní, také proto, že naše hudba reprezentovala město Trutnov na akcích různých významů. Např. Mistrovství Polska v boxu a v cyklistice ve Walbrzychu, městské slavnosti v Bergedorfu apod.
Zvláštní kapitolou bylo účinkování Krakonošky v oblasti pohoří Hartz, kde zásluhou organizačního pracovníka pana Milana Groha byly navázány přátelské kontakty na dlouhá léta od roku 1977 (sportovní slavnosti ve Strassbergu a hornické slavnosti v Hartzgerode) až do roku 1986. Orchestr vystupoval s mažoretkami v lázních Alexisbad a do roku 2001 pořádal koncerty v okolních obcích.

Dechovka hrála na vlastních koncertech jak u nás tak v Polsku na pozvání různých pořadatelů při různých příležitostech, jako jsou: Hubertské slavnosti KUKS (2004), pietní akt v Choustníkově Hradišti (2005), několikanásobná účast na festivalu dechových hudeb v Jablonci nad Jizerou, Majáles Dvůr Králové nad Labem, dny Evropského dědictví v Trutnově, den řemesel v Žacléři, slavnosti piva Pivofest, masopust v Trutnově (2015), sjezd rodáků v obcích Pilníkov, Lánov, Třebihošť, Bernartice, Dolní Dvůr, Vlčice, Havlovice, Libňatov, Maršov u Úpice, Zdobín, folklorní festival v Hořičkách, dušičkové slavnosti na hřbitovech Vrchlabí a Dolní Lánov, vynášení smrťačky ve Velkých Svatoňovicích, festivaly hudeb v Lubawce atd. Výčet by mohl pokračovat dalšími různými akcemi ve městě Trutnov i mimo město (Vrchlabí, Horní Maršov, Hořice v Podkrkonoší, Jaroměř, Jilemnice, Hostinné), kde Krakonoška účinkovala a hudebním doprovodem umocnila význam pořádaných akcí.


V roce 2003 získává kapela nový rozměr. Kapelníkem dechovky nadále zůstává pan Typlt a to až do jeho odchodu ze zdravotních důvodů a následného úmrtí v r. 2004. Kapelník pan Josef Vlk však zakládá vedle dechovky taneční orchestr K-band se zaměřením na produkci taneční hudby a swingových skladeb. Věnuje rozepisováním not a úpravám skladeb hodně úsilí a orchestr tak získává novou kvalitu. K-band obohatil činnost kapely a Jarní koncerty dostaly novou podobu. V červnu 2007 však kapelník Josef Vlk pro neshody odchází a soubor přebírá aktivní trombonista pan Havlíček. Pokouší se kapelu zmodernizovat a vytvořit nový směr působení na způsob velkých dechových orchestrů v ČR. To se však nedaří a v r. 2010 se na kapelnický post vrací pan Vlk, který se věnuje především K-bandu. Dechovku přebírá jako dirigent dosavadní výborný hráč na křídlovku pan Karel Peterka a společně tak působí obě uskupení po dobu dalších několika let jako kvalitou osvědčený soubor hudebníků hrajících převážně na dechové nástroje.

Ročně kapela zajišťuje 20 – 35 akcí, z nichž převážnou většinu zajišťuje dechovka. Uskupení K-band se teprve do povědomí pořadatelů pomalu dostává a své posluchače hledá. Vedle vystoupení objednaných různými pořadateli, patří v současné době mezi klíčové akce orchestru Jarní koncert ve Společenském centru Uffo v Trutnově v dubnu, jako zahájení koncertní sezóny. Dále promenádní koncerty symbolicky na Krakonošově náměstí v Trutnově a dvě vystoupení v rámci Trutnovského hudebního léta u Uffa. Mimo výše uvedené zajišťuje i doprovod při pietních akcích města, při soukromých smutečních aktech, adventních koncertech v předvánočním období a rovněž hraje před Štědrým dnem vánoční koledy na trutnovském náměstí. Tradicí se už stalo účinkování hudby před vánocemi v mateřských školkách, kde dětem ukazujeme hru na jednotlivé dechové nástroje. Děti při tom zpívají s kapelou národní lidové písničky a samozřejmě vánoční koledy.
Hraje vám Krakonoška. Toto oznámení je jasné a stručné. Ale kolik úsilí, obětavosti a poctivé práce tato tři slova v sobě skrývají! Jsou to stovky hodin věnované nácviku skladeb na pravidelných zkouškách a činnosti kolem souboru. Kde berou jednotliví hráči sílu a ochotu podřídit se dobrovolné kázni v orchestru? Co je nutí věnovat tolik volného času činnosti, kde je mnohdy jedinou odměnou potlesk obecenstva? Je to především láska k hudbě, chuť rozdávat kolem sebe radost a pohodu a snaha celého souboru hrát dobrou českou muziku.
Adresa
541 01 Trutnov
IČ
70801380
krakonoska.trutnov@gmail.com