Historie

Městská dechová hudba Krakonoška pochází z malého salónního orchestru převážně smyčcového obsazení, který vznikl na jaře roku 1946 v Trutnově-Horním Starém Městě – v tehdy ještě samostatné správní obci, která měla po roce 1945 asi 2500 obyvatel. Kultura se zde rozmáhala jen pomalu. V obci začal působit divadelní soubor, sportovní klub, byl zde biograf a působil zde dobře vybavený Dobrovolný hasičský sbor. Divadelní soubor se dostával do popředí zájmu občanů a tak univerzální soubor hudebníků nejlépe propojil kulturní i občanskou činnost v provozování lehké taneční a kavárenské muziky. Nově vytvořený hudební soubor v Horním Starém Městě účinkoval pod vedením houslisty pana Kratochvíla buď v kavárně, nebo v restauraci při různých společenských akcích a při tanečních zábavách. A také při různých příležitostech v místním textilním závodě Texlen 01, kde hrál při poledních přestávkách v závodní jídelně. Všichni členové hudby zde byli i zaměstnáni a tak vystoupení sloužila jak k pobavení strávníků, tak také jako zkoušky souboru.

V roce 1947 se Horní Staré Město sloučilo s Trutnovem a na krátkou dobu se kapela rozpadla. V té době již v Trutnově působila dechová hudba železničářů, velká dechová hudba pod vedením pana Ludvíka Merty a mimo to vznikl v Trutnově i populární velký taneční orchestr Antonína Vošického. Na podzim 1948 se zdejších muzikantů ujal houslista a vzácný člověk pan František Bartoň. Ten doplnil soubor o další hráče a sestavil univerzální orchestr asi o 30 hráčích. On sám se s otcovskou láskou věnoval výchově mladé generace a získal si obdiv hráčů i veřejnosti. Učinil dohodu se závodem Texlen a hudba vystupovala od té doby jako hudba Závodního klubu Texlen 01 v Horním Starém Městě. Tento soubor úzce spolupracoval s divadelním souborem a hrál jak před představením, tak o přestávkách a často se hrálo i na scéně v mnoha divadelních hrách. Soubor uskutečnil řadu celovečerních koncertů a estrádních vystoupení a repertoár byl tvořen z děl klasiků taneční tvorby, ale i vážné hudby.

Mladí muzikanti toužili hrát i taneční repertoár, proto se vedle univerzálního orchestru vytvořil i samostatný taneční orchestr, do jehož čela se postavil mladý, průbojný a zkušený vojenský muzikant Bedřich Erben. Později pan Bartoň odstoupil z vedení hudby a jediným kapelníkem hudby se stal v r. 1953 pan Bedřich Erben. Pod jeho vedením se taneční orchestr rozrostl do plného obsazení a univerzální orchestr sbíral řadu ocenění na různých přehlídkách a soutěžích. V té době začala řada Večerů dobré pohody s velkou popularitou. Ve městě Trutnově došlo ke sloučení obou dechových orchestrů a vznikla první městská dechová hudba – pozdější Trutnovanka – pod vedením pana Zdeňka Pekelského. Pan Erben uvažoval již tehdy o založení dechové hudby, ale nebyl dostatek hudebníků a chyběly potřebné nástroje a notový materiál. To se podařilo až na začátku roku 1956 alespoň pro 14 muzikantů. V červnu téhož roku dechová hudba vystoupila poprvé na Večeru dobré pohody a měla veliký úspěch. Rok 1956 je oficiálně považován za počátek existence současné dechové hudby Krakonošky.
Existoval tedy univerzální orchestr, taneční orchestr a dechovka. A ve všech souborech ti samí hráči. Proto byl univerzální orchestr rozpuštěn, taneční orchestr zredukován na 10 hráčů a vše se soustředilo na dechovku. Na podzim 1956 vyjely oba velké soubory na první zahraniční zájezd do Polska a zde se začíná odvíjet historie dechové hudby – jako souboru – v Horním Starém Městě. Závod Texlen byl velice příznivě nakloněn činnosti souboru a všestranně jej podporoval. Zakoupil pro hudbu hudební nástroje a nové uniformy. Umělecká úroveň souboru pod vedením Bedřicha Erbena neustále stoupala a dechovka se propracovala mezi nejlepší soubory v okrese. Úspěšná léta souboru byla vyplněna nesčetnými vystoupeními jak ve městě, tak v okrese, ale i v kraji a v celém státě. Kapela vyjížděla na četná vystoupení i do zahraničí, např. v roce 1966 do německého Wiesenbadu, kde měla obrovský úspěch. Díky iniciativě a nápaditosti kapelníka Erbena se uskutečnila řada autorských večerů se známými hudebními skladateli, dirigenty a zpěváky.

 

Dalším odrazovým můstkem v činnosti dechovky byly Krkonošské výstavní trhy v roce 1966, kde byl poprvé přijat nový název dechovky jako KRAKONOŠKA. Ten se rychle vžil a kapela získávala řadu příznivců a vysoký kredit umělecké úrovně napříč výběru repertoáru různých žánrů. V roce 1967 pro nemoc odstoupil Bedřich Erben a nástupcem se stal mladý absolvent konzervatoře pan Václav Hátle. A ukázalo se, že řídit celou činnost souboru a dbát na uměleckou úroveň je pro jednoho člověka neúnosné. A tak v roce 1968 byl ustanoven výbor souboru, který měl řídit činnost po organizační stránce. Výbor měl 6 členů a byl doplňován podle potřeby o jednoho či dva hráče. Vedoucím souboru se stal pan učitel Josef Typlt. Bez činnosti výboru si dnes činnost Krakonošky nelze vůbec představit.

Pod vedením kapelníka Václava Hátle dostal soubor jemnost a měkkost v přednesu a téměř symfonický zvuk. Umělecká úroveň posouvala soubor do mnoha vystoupení v celé republice a nesčetněkrát reprezentovala Krakonoška českou muziku v zahraničí. A to stále vedle dechovky působil i taneční orchestr Favorit, i když to přinášelo řadu útrap. Nastala podobná situace, jako s univerzálním orchestrem – tedy hráči obou kapel si vybrali jednu a činnost tanečního souboru byla v roce 1973 ukončena. Po čase pan Václav Hátle pro svoji nadměrnou pracovní vytíženost soubor opustil a Krakonoška zůstala bez dirigenta. Bylo nutné, aby se před kapelu postavil dočasně někdo ze členů kapely a volba padla na pana Miroslava Sejkoru. Všestranný a odhodlaný muzikant se své role ujal s odpovědností a elánem. Připravil koncertní večer v síni Bohuslava Martinů s nádechem vážné hudby z tvorby Smetany, Dvořáka a Suka a v příjemném prostředí se ukázalo, že dechovka může zahrát i příjemné melodie vážné hudby a tím se Krakonoška stala neodmyslitelně podpůrným sloupem trutnovské kultury.

 

Pan Václav Hátle se do čela souboru vrátil v roce 1983 a definitivně odešel v roce 1987. Umělecká úroveň souboru byla stále na vysoké úrovni a počet koncertů doma i v zahraničí byl na hranici únosnosti amatérských hudebníků. V roce 1990 pan Sejkora opustil kapelnický post a dál se věnoval buď svému klarinetu nebo basu. Do čela kapely se postavil dlouholetý vedoucí Krakonošky pan Josef Typlt. Zástupcem dirigenta byl určen pan Josef Vlk, který se do Trutnova přistěhoval už v roce 1987 a hrál na klarinet, později na saxofon. Nutno vyzdvihnout organizační práci pana Milana Groha, který od roku 1975 po celých 25 let zajišťoval hlavní dění kolem kapely vč. jednání s pořadateli a zřizovatelem.

Kapela působila do roku 1968 pod zřizovatelem ZK ROH Texlen Trutnov a po roce 1968 se stal jejím zakladatelem tehdejší „Jednotný klub pracujících“ – později Dům kultury. Spolupráce se zakladateli byla po celou dobu vcelku dobrá. Krakonoška měla své zázemí jak organizační, tak materiální a mohla se věnovat umělecké činnosti. Koncem roku 1990 však došlo k zásadním neshodám s vedením Domu kultury a výbor hudby zahájil jednání se starostou města panem Grundmannem o zařazení Krakonošky přímo pod organizační strukturu města. Po volbách se do čela města postavil pan Ing.Hillebrand, velký příznivec Krakonošky, a bylo rozhodnuto. Krakonoška se stane Městskou dechovou hudbou a to dnem 1.4.1991. Město Trutnov vytvořilo postupně pro činnost Krakonošky pevné zázemí a po přestěhování souboru přímo do areálu Městského úřadu má orchestr k dispozici místnost pro zkoušky, archív not a sklad nástrojů.

 

Soubor nově zajišťuje i účinkování na občanských obřadech – pietních akcích a pohřbech. Vedoucím této sekce se stává Josef Vlk. Pan kapelník Josef Typlt se začal zabývat změnami v nástrojovém obsazení a začal se jevit náznak odsunutí generačního problému – jako učitel v hudební škole přivedl do souboru řadu mladých hráčů se kterými systematicky pracoval. Aby se mohl zcela věnovat uměleckému směru kapely, opustil pan Typlt post vedoucího hudby a do čela kapely byl v roce 1991 zvolen pan Ing. Augustin Kraus. Ten také převzal i funkci organizačního pracovníka souboru po odstoupení pana Groha v r. 2000.

Za dobu působení pana Typlta v souboru jako hráče a jako vedoucího hudby se znalostí kolektivu a všech problémů souboru, kdy stál v čele hudby, získala Krakonoška popularitu a vešla ve známost nejen obyvatel města, ale celého kraje. Důkazem toho bylo účinkování souboru na několikrát opakovaných zájezdech hlavně do Německa. Tam při jednom koncertě ve městečku Obergurig při příležitosti otevření nového mostu a při večerní zábavě vyhledal kapelu místní občan pan Mutscher a pozval celou kapelu na vystoupení do Hamburgu. Tam Krakonoška účinkovala dvakrát – v r.1993 na Mezinárodním festivalu dechových hudeb za účasti 38 orchestrů z 11 evropských států pod taktovkou Josefa Typlta a podruhé v r. 1994 na koncertě v Centralparku. Zájezdy do zahraničí byly v té době velice častou náplní, také proto, že naše hudba reprezentovala město Trutnov na akcích různých významů. Např. Mistrovství Polska v boxu a v cyklistice ve Walbrzychu, městské slavnosti v Bergedorfu apod.

Rok 1996 byl pro kapelu jubilejní (40 let dechovky) a proto byl uspořádán slavnostní koncert s hudebním skladatelem Petrem Finkem a jeho zpěvačkami sestrami Petrovými. Celkový pohled na činnost hudby vyjádřili i zastupitelé města oceněním pro nás nejvyšším – udělením KULTURNÍ CENY MĚSTA za rok 1996. Tu předal orchestru starosta Ing.Hillebrand na slavnostním zasedání 14.3.1997. Odměnou pro kolektiv bylo i zakoupení nových obleků v provedení červeného saka s vestičkou – což bylo mimo tradice mysliveckých uniforem.
Zvláštní kapitolou bylo účinkování Krakonošky v oblasti pohoří Hartz, kde zásluhou organizačního pracovníka pana Milana Groha byly navázány přátelské kontakty na dlouhá léta od roku 1977 (sportovní slavnosti ve Strassbergu a hornické slavnosti v Hartzgerode) až do roku 1986. Orchestr vystupoval s mažoretkami v lázních Alexisbad a do roku 2001 pořádal koncerty v okolních obcích.
V domovském Trutnově doprovázela Krakonoška svojí hudbou všechny významné akce ve městě, jako např. otevření nového koupaliště v roce 1999. Každoročně doprovázela děti v lampionovém průvodu u příležitosti pálení čarodějnic v Horním Starém Městě (HSM) a opakovaně se účastnila festivalu dechových hudeb Koletova Rtyně. Nesmazatelně se zapsala do povědomí lidí svojí každoroční účastí na výstavách Svět květin v HSM, každoročním doprovodem vojáků historických vojsk při oslavách pověstné bitvy u Trutnova v roce 1866 a hraním fanfár a koled před půlnoční mší v kostele v HSM. Hrála i na dnech otevřených dveří v místních závodech (Texlen, Siemens, Infineon, pivovar Krakonoš), u příležitosti prezentace firmy Pechan při jejím obchodním jednání. Doprovázela hasičská jubilea a jiné sportovní soutěže na přání různých pořadatelů (Harrachov, Špindlerův Mlýn, zimní stadion Trutnov). Krakonošku často využívalo i středisko ČS-Německého porozumění na koncerty pro jejich hosty v Trutnově. Hudba rovněž účinkovala na koncertech v lázeňských městech Velichovky, Janské Lázně, Lázně Bělohrad a to na pozvání pořadatelů. Mimo tradičních Jarních koncertů na začátek každé sezóny a promenádních koncertů na náměstí v Trutnově byla hudba vysílána na reprezentaci města do partnerských měst do zahraničí – zejména dvakrát Swidnica (PR), několikrát Lohfelden (SRN), vícekrát Senica (SVK) atd. Nedílnou součástí rozmanité činnosti orchestru je dlouholetá příhraniční spolupráce s hudbou požárního sboru v Lubawce (PR) a jejím kapelníkem panem Migdalskim vč. jeho vystoupení v Kamienne Goře a pak v Broumově.
Pod městem Trutnov, jako zřizovatelem, kapela fungovala do roku 1999 s celkovou podřízeností odboru kultury, který také zařizoval veškeré finanční náklady vč. honorářů. Novým uspořádáním kapela prošla začátkem roku 2000, kdy byly přijaty nové stanovy hudby a kapela se organizačně osamostatnila jako organizační celek a právní subjekt s vlastním organizačním číslem (IČO) a schválením MV. Město Trutnov je nadále zřizovatelem a podporuje kapelu finančně každoročním příspěvkem na podkladě předešlého vyúčtování minulého roku.
Dechovka hrála na vlastních koncertech jak u nás tak v Polsku na pozvání různých pořadatelů při různých příležitostech, jako jsou: Hubertské slavnosti KUKS (2004), pietní akt v Choustníkově Hradišti (2005), několikanásobná účast na festivalu dechových hudeb v Jablonci nad Jizerou, Majáles Dvůr Králové nad Labem, dny Evropského dědictví v Trutnově, den řemesel v Žacléři, slavnosti piva Pivofest, masopust v Trutnově (2015), sjezd rodáků v obcích Pilníkov, Lánov, Třebihošť, Bernartice, Dolní Dvůr, Vlčice, Havlovice, Libňatov, Maršov u Úpice, Zdobín, folklorní festival v Hořičkách, dušičkové slavnosti na hřbitovech Vrchlabí a Dolní Lánov, vynášení smrťačky ve Velkých Svatoňovicích, festivaly hudeb v Lubawce atd. Výčet by mohl pokračovat dalšími různými akcemi ve městě Trutnov i mimo město (Vrchlabí, Horní Maršov, Hořice v Podkrkonoší, Jaroměř, Jilemnice, Hostinné), kde Krakonoška účinkovala a hudebním doprovodem umocnila význam pořádaných akcí.

 

V roce 2003 získává kapela nový rozměr. Kapelníkem dechovky nadále zůstává pan Typlt a to až do jeho odchodu ze zdravotních důvodů a následného úmrtí v r. 2004. Kapelník pan Josef Vlk však zakládá vedle dechovky taneční orchestr K-band se zaměřením na produkci taneční hudby a swingových skladeb. Věnuje rozepisováním not a úpravám skladeb hodně úsilí a orchestr tak získává novou kvalitu. K-band obohatil činnost kapely a Jarní koncerty dostaly novou podobu. V červnu 2007 však kapelník Josef Vlk pro neshody odchází a soubor přebírá aktivní trombonista pan Havlíček. Pokouší se kapelu zmodernizovat a vytvořit nový směr působení na způsob velkých dechových orchestrů v ČR. To se však nedaří a v r. 2010 se na kapelnický post vrací pan Vlk, který se věnuje především K-bandu. Dechovku přebírá jako dirigent dosavadní výborný hráč na křídlovku pan Karel Peterka a společně tak působí obě uskupení po dobu dalších několika let jako kvalitou osvědčený soubor hudebníků hrajících převážně na dechové nástroje.

V srpnu 2010 ukončil svoji činnost Dům kultury Trutnov a řízení kultury ve městě přebírá nově vzniklé Společenské centrum pro kulturu a volný čas (UFFO). Tím se spolupráce kapely s pořadatelem vystoupení opět zkvalitňuje. Pan kapelník Vlk působí v čele Krakonošky a K-Bandu do konce roku 2016, kdy na vlastní žádost z této funkce odchází. Počínaje rokem 2017 byl do funkce kapelníka zvolen valnou hromadou pan Ing. Karel Šraml, který byl od roku 2013 členem orchestru jako zpěvák. Přičemž kapela nadále hraje ve dvou uskupeních – jako dechovka pod vedením dirigenta Karla Peterky a jako taneční orchestr K-Band řízený Karlem Šramlem.

 

Ročně kapela zajišťuje 20 – 35 akcí, z nichž převážnou většinu zajišťuje dechovka. Uskupení K-band se teprve do povědomí pořadatelů pomalu dostává a své posluchače hledá. Vedle vystoupení objednaných různými pořadateli, patří v současné době mezi klíčové akce orchestru Jarní koncert ve Společenském centru Uffo v Trutnově v dubnu, jako zahájení koncertní sezóny. Dále promenádní koncerty symbolicky na Krakonošově náměstí v Trutnově a dvě vystoupení v rámci Trutnovského hudebního léta u Uffa. Mimo výše uvedené zajišťuje i doprovod při pietních akcích města, při soukromých smutečních aktech, adventních koncertech v předvánočním období a rovněž hraje před Štědrým dnem vánoční koledy na trutnovském náměstí. Tradicí se už stalo účinkování hudby před vánocemi v mateřských školkách, kde dětem ukazujeme hru na jednotlivé dechové nástroje. Děti při tom zpívají s kapelou národní lidové písničky a samozřejmě vánoční koledy.

To vše je možné provádět jedině s finanční podporou města Trutnova. A proto patří poděkování panu starostovi Adamcovi a všem zastupitelům za podporu naší činnosti.
Hraje vám Krakonoška. Toto oznámení je jasné a stručné. Ale kolik úsilí, obětavosti a poctivé práce tato tři slova v sobě skrývají! Jsou to stovky hodin věnované nácviku skladeb na pravidelných zkouškách a činnosti kolem souboru. Kde berou jednotliví hráči sílu a ochotu podřídit se dobrovolné kázni v orchestru? Co je nutí věnovat tolik volného času činnosti, kde je mnohdy jedinou odměnou potlesk obecenstva? Je to především láska k hudbě, chuť rozdávat kolem sebe radost a pohodu a snaha celého souboru hrát dobrou českou muziku.

Adresa

Mánesova 370
541 01 Trutnov

70801380

E-mail

krakonoska.trutnov@gmail.com